REZONANS MAGNETYCZNY

Rezonans Magnetyczny (MR) to jedno z najnowocześniejszych i najdokładniejszych urządzeń, służących diagnostyce obrazowej ludzkiego ciała. Dzięki możliwości wykorzystania właściwości magnetycznych atomów składających się na nasz organizm oraz silnego pola magnetycznego, za pomocą MRI można zobrazować przekroje wszystkich narządów wewnętrznych w każdej płaszczyźnie. Rezonans Magnetyczny pozwala na szybkie rozpoznania w wielu schorzeniach układu nerwowego, kręgosłupa i narządów ruchu, a także w diagnostyce innych narządów np. jamy brzusznej i miednicy małej. Badanie w rezonansie magnetycznym jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Przygotowanie do badania MR:

Na badanie należy zgłosić się 15 min. przed wyznaczoną godziną.

Na badanie pacjent zgłasza się z:

 • dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport);

 • dotychczasową dokumentacją medyczną dot. badanej okolicy anatomicznej: wypisy ze szpitala, wyniki poprzednich badań obrazowych (MRI, TK, RTG, USG) tzn. opisy radiologiczne oraz zdjęcia, klisze, płyty CD/DVD itd.;

 • aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych (aktualne = nie starsze niż 30/14? dni);

W przypadku badań MR z kontrastem konieczne jest wcześniejsze oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy krwi – (lub GFR – współczynnik przesączania kłębuszkowego). . Dla wygody Pacjentów w kilku naszych pracowniach istnieje możliwość wyznaczenia poziomu kreatyniny na miejscu za dodatkową opłatą (patrz cennik). Wystarczy niewielka kropla krwi pobranej z palca Pacjenta, aby w szybki i dokładny sposób dokonać pomiaru.

 •  skierowaniem, jeżeli takie posiada (w przypadku badań na NFZ skierowanie jest obowiązkowe).

 • Dodatkowych szczegółowych informacji dotyczących badania i ew. szczególnych wymogów z nim związanych udziela rejestracja naszej placówki przy zapisie.

 • Po przybyciu do placówki Pacjent:

 • wypełnia specjalny formularz, celem zidentyfikowania ewentualnych przeciwwskazań do badań oraz opisu dolegliwości;

 • przekazuje pracownikowi rejestracji niezbędne dokumenty które ze sobą przyniósł, takie jak: dokumentację medyczną dotyczącą badanej okolicy anatomicznej, skierowanie, wyniki kreatyniny;

 • zostaje poproszony o udanie się do przebieralni (jednoosobowe pomieszczenie, zamykane na klucz), celem pozostawienia wszystkich przedmiotów mogących wchodzić w interakcję z urządzeniem – tj. pasek od spodni, urządzenia elektroniczne, klucze, zegarek itp.

 • w momencie zgłoszenia się na badanie Pacjent powinien poinformować lekarza radiologa, technika wykonującego badanie lub pielęgniarkę o: ciąży, chorobach alergicznych lub uczuleniu na radiologiczne środki kontrastowe;

 • przygotowany Pacjent, zostaje ułożony na ruchomym stole, wsuwanym do tunelu rezonansu magnetycznego.

  Ważne, aby ułożyć się wygodnie, gdyż w trakcie badania nie można się ruszać.

Dla komfortu Pacjenta podczas badania, sprzęt jest wyposażony w specjalne słuchawki wygłuszające, służące do komunikacji z technikiem radiologii przeprowadzającym badanie. Ponadto, osoby cierpiące na stany lękowe (klaustrofobia) mogą być spokojne o przebieg badania, gdyż na samym jego początku otrzymują specjalną „gruszkę alarmową” – po której ściśnięciu badanie zostaje natychmiast przerwane. Badany Pacjent ma zawsze kontakt z personelem – za pośrednictwem mikrofonu, słuchawek oraz kamery.

Podczas badania słychać głośne dźwięki, utożsamiane przez Pacjentów z młotem pneumatycznym bądź pralką. Jest to normalne zjawisko, wynikające z konstrukcji maszyny.

Co do zasady czas badania wynosi od 10 do 60 minut, w zależności od badanej okolicy anatomicznej.

Czasami, podczas badania, zachodzi potrzeba dożylnego podania tzw. środka kontrastowego. To substancja cieniująca umożliwiająca obrazowanie niektórych struktur organizmu. Decyzję podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie.
Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Możliwe powikłania po wprowadzeniu kontrastu do krwi ujawniają się relatywnie rzadko i najczęściej mają formę łagodnych reakcji skórnych i pokarmowych – zaczerwienienie skóry, pokrzywka, nudności, wymioty. Powikłania nie zależą od dawki i mogą wystąpić niezależnie od wszystkich podjętych środków ostrożności.

 • Badanie metodą rezonansu magnetycznego nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta:

 • badanie nie wymaga bycia na czczo, nawet jeżeli zachodzi potrzeba dożylnego podania środka kontrastowego;

 • badanie nie zakłóca działania leków, przed badaniem można przyjmować wszystkie zalecone lekarstwa;

 • badanie nie wpływa na funkcjonowanie organizmu po badaniu, można prowadzić samochód lub wykonywać inne precyzyjne czynności;

 • badanie jest obojętne dla zdrowia, można je wykonywać w np. w dowolnym okresie cyklu miesiączkowego.

 • Ze względu na specyfikę badania są zasady do których należy się zastosować:

 • Implanty zębowe (mostki, koronki itd.) oraz ortopedyczne (druty, śruby itd.) szczególnie założone w ciągu ostatnich 10 lat nie stanowią przeszkody do badania MR, jednak mogą oddziaływać z polem magnetycznym i zaburzać uzyskane obrazy. Pacjent powinien poinformować personel pracowni o ich istnieniu, aby zakwalifikować Pacjenta do pracowni o odpowiednim aparacie MR.

 • Na badanie głowy należy zgłosić się bez makijażu oraz np. uczesania z użyciem lakieru do włosów, gdyż środki kosmetyczne zawierają drobiny metali, które spowodują lokalne zakłócenia pola magnetycznego i obniżą jakość uzyskiwanych obrazów.

 • Mimo, że badanie jest bezpieczne dla zdrowia unika się jego wykonywania u kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży, chyba że są bezwzględne wskazania dla ratowania życia matki.

Rozrusznik serca

Silne pole magnetyczne może zakłócić pracę wykorzystywanych w medycynie urządzeń – stymulatorów serca i neurostymulatorów. Osoby mające wszczepiony rozrusznik serca nie mogą mieć wykonywanego badania MR bez specjalistycznych procedur. Takie procedury stosujemy jedynie w Oddziale Wawer gdzie wykonujemy badania dla pacjentów z rozrusznikami. Kwalifikację do badań i nadzór nad nimi prowadzi lekarz kardiolog, który od kilku lat wykonuje badania za pomocą rezonansu magnetycznego u pacjentów onkologicznych i neurologicznych posiadających wszczepione urządzenia do elektroterapii serca.

SPRAWDŹ CENNIK REZONANSU MAGNETYCZNEGO:

Badanie 2 odcinków kręgosłupa

650 pln

oszczędzasz 50 zł

Badanie 3 odcinków kręgosłupa

950 pln

oszczędzasz 100 zł

Badanie 2 odcinków kręgosłupa

750 pln

oszczędzasz 50 zł

Badanie 3 odcinków kręgosłupa

1 100 pln

oszczędzasz 100 zł